Osta või rentida?

Alustades matkamisega seisad peagi probleemi ees, et korraga kogu vajalikku varustust soetada on kaunis valus väljaminek. Ilma igasuguse liialduseta võivad kulud täisvarustuse soetamisel ulatuda päris mitme keskmise kuupalgani. Olukorra teeb veelgi keerulisemaks tõsiasi, et enamasti puuduvad ka teadmised, mida tegelikult matkal vaja läheb, kust neid soetada ja mis oleks mingi asja eest õiglane hind. Variant laenata varustus tuttavalt eeldab, et tuttav tegeleb ka ise matkamisega ning on valmis oma kallist varustust üldse kulutada andma. Riiete laenamine eeldab ka suurusnumbrite sobivust. Sarnase „varustuse peavaluga“ puutume Klubis kokku pidevalt. Iga suurema või väiksema matka eel vahetavad grupijuhid varustuse teemal kümneid ja kümneid maile. Leevendamaks neid muresid on Klubi kodulehelt leitavad matkaliikide järgi koostatud varustuse näidisnimekirjad, varustuse teemadel räägime palju matkakoolituste raames ning harjutusmatkade ajal, lisaks toimib matkavarustuse laenutusprojekt.

Mida osta, mida laenutada?

Hea uudis on see, et laenutada kannatab praktiliselt kõike, eeldusel et on keegi, kes seda laenutab. On üks erand - matkasaabas peaks olema igal matkajal oma. Saabas on jalgsimatkaja tähtsaim töövahend, kui see alt veab, siis on tagajärjed kurjad. Personaalse matkasaapa poolt ja jalanõude laenamise vastu räägib mitte ainult see „mitmekesine“ mikrofloora, mis iga kasutatud saapa sees tekib, vaid ka asjaolu, et igal inimesel on unikaalse kujuga jalg ja saabas võtab selle kandja jala kuju. Laenates saabast ei või iial teada, mis kujuliseks see eelmise kandaja jalgade poolt on vormitud. Sobimatu kujuga saabas aga tähendab suurt villiriski. Seega omale matkavarutuse soetamise projekti võiks alustada pädevate matkajalanõude soetamisest. Saapamurede lahendamiseks oleme seljad kokku pannud Eesti suurima saapatootjaga Samelin, kellega koostöös oleme välja töötanud 3 uut saapamudelit (talvine-, standart- ja suvine matkasaabas), mis selle hooaja alguseks ka müüki tulevad. Täpsemalt sellel teemal järgmises uudiskirjas.

Järjekorras järgmisena võiks algaja matkaja endale soetada matkariided. Kuigi teoreetiliselt võiks kõiki seljariided, sh ka aluspesu, laenata, pole just palju kohti, kus seda teha saaks. Ka pole kulud, eeldusel et ei soovita viimase malli sageli ka üles haibitud tooteid, nii tapvad. Siinkohal on põhimureks teadmiste puudus, mille kompenseerimise levinuim viis on minna ostlema spetsialiseerunud poodidesse. See on aga kahe teraga mõõk, sest need poed on eeskätt äriettevõtted, kelle eesmärgiks on, kui küüniliselt väljenduda, müüa teile asju, mida teil tegelikult vaja pole, raha eest mida teil niigi napib. Lisaks on permanentne mure nende poodide müüjate kompetentsusega matkamise vallas. Sageli on ka professionaalsete  matkajate hulgas  arvamused ühe või teise toote omaduste kohta seinast seina. Sestap on parimaks lahenduseks oma enda praktiline kogemus nt harjutusmatkal, kuid sellele kogemusele võiks eelneda ka kodutöö. Nn harjutusmatkade mõtteks ongi anda nii motivatsioon kui abi oma isikliku varustuse teema läbimõtlemiseks ning võimalus loodud kontseptsiooni ka turvaliselt praktikas katsetada, vajadusel täiendada. Siinkohal on taas abiks laenutusprojekt. Esimeseks tutvumiseks mingi varustusega ei pea seda kohe omama. Alles siis kui kogemusepõhine ettekujutus sellest, mida tegelikult vajate/tahate on tekkinud, on aeg hakata hinnalipikuid lugema. Ja ka siin on võimalusi mitmeid, alates sellest, et kõike ei pea ostma tutikana. Kui teemat vallata, võib üllatavaid asju leida nt Humanast, käest kätte pakkumisi on Facebooki gruppides ja ka sellised pealtnäha teemakauged poed nagu nt Handyman, Magaziin pakuvad täiesti kasutuskõlblikku spordipesu väga mõistliku hinnaga. 

Matkariiete kõik kolm kihti tuleks aja jooksul nagunii soetada, kuluvad need ju ka niisama looduses või ka linnas liikumisel ära. Kuid eeldusel, et matkal ei käida rohkem kui kord paar aastas, on osa varustust mõistlik pigem võtta usaldusväärselt rentijalt. Sellise varustuse hulka kuuluvad eeskätt seljakotid, telgid, magamiskotid.  Need on piisavalt kallid asjad, et põgusal harrastajal ei tasu neid koju tolmuma varuda, samas on oluline, et need oleks korralikud, mitte „matkavarustuse laadne toode“, mida supermarketis pakutakse. Lisaks eeldavad näiteks magamiskottide puhul erinevad olud matkarajoonis erinevate näitajatega magamiskotte ja nii tuleks kogu skaala katmiseks omada vähemalt 3 erineva soojapidavusega magamiskotti, suvisest kuni arktiliseni. Vähe sellest, et neid selgelt alakasutatakse, tekib lõpuks ka probleem, kus kogu seda kola hoida. Siia gruppi kuulub ka sulgvarustus (paksud sulgjoped, kindad, etc). Ka neid on ühelt poolt võimalik, teisalt soodne ühiskasutada. Samas kui matkamise hobi on täiega võimust võtnud, võib mingil hetkel kaaluda ka nende endale soetamist, eriti kui senise kasutamise kogemuse pealt on tekkinud selge arusaam, mida täpselt oma harrastuse juures vajad.

Omaette grupi moodustavad sellised matkatarbed, mida vajatakse keskmisest nõudlikumatel marsruutidel eeskätt ohutuse tagamiseks. Need on kassid, kirkad, julgestusvööd, kiivrid etc. Nende puhul on jagamine väga näidustatud, ühelt pool selle pärast, et professionaalsel tasemel toote soetamishind on üpris kõrge, teisalt on nende kasutusressurss pikk. Isiklikud kassid ja kirkad võiks jääda elukutseliste matkate jaoks, harrastajad, sh ka kroonilised harrastajad võiks teha teene loodusele ja seda ressurssi ühiselt kasutada.

Eelnevast johtuvalt oleme Klubi rendiprojekti välja valinud järgmised renditooted:

Oleme lähtunud oma vahetust kogemusest ning aja jooksul on mahti olnud ka teooriatesse süveneda. Tänapäevane matkavarustus on paras kõrgtehnoloogia, pakutav võtab silme eest kirjuks ja aju krussi. Kui meil oma toimetamiste käigus matkavarustusest midagi hea hinna kvaliteedi suhtega silma jääb, siis hõikame selle uudiskirjas välja ja korraldame ühishanke.

Matkahuvilisest ei tee tõelist matkajat see, kui palju tal varustust kodus tolmu kogub. Sestap tasub enne millegi soetamist kaaluda ka rentimise võimalust. Vabaks jääva raha saab aga kasutada eesmärgipärastelt matkal käimiseks :).